LéÄba závislosti je speciálnà disciplÃna, která patřà do rukou lékařů a adiktologů. Pokud se jedná o lehÄà závislost nebo závislost v poÄátcÃch, je možné a správné využÃt možnosti psychoterapie. Tato metoda zahrnuje Å™Ãzený rozhovor s pacientem, bÄ›hem kterého může lékaÅ™ pozorovat chovánà a myÅ¡lenà pacienta. CÃlem je nasmÄ›rovat jej na problémové okamžiky, které jej udržujà v závislosti a které mu nedovolujà se jà zbavit. Pokud pacient tyto nevhodné vzorce chovánà a myÅ¡lenà odhalà a rozhodne se je pozmÄ›nit, může se závislosti zbavit. OvÅ¡em tato metoda vyžaduje velké úsilà i práci na obou stranách. Proto je pomÄ›rnÄ› modernà využÃt výdobytky farmakologie a využÃt nÄ›kterou z látek, které pÅ™i odvykánà pomáhajÃ.
Jako pÅ™Ãklad může sloužit závislost na tabáku. U té se využÃvá vareniclin nebo bupropion. U alkoholové závislosti se využÃvajà dlouho působÃcà benzodiazepiny, které jsou schopné tlumit abstinenÄnà pÅ™Ãznaky. Druhou možnostà je disulfiram, látka pomÄ›rnÄ› známá i mezi veÅ™ejnostÃ. Ta totiž, pokud se podá ÄlovÄ›ku, který následnÄ› podlehne své závislosti a alkohol si dopÅ™eje, způsobà velmi nepÅ™Ãjemné fyzické pÅ™Ãznaky, ty pak odrazujà pacienta od dalÅ¡Ãho požÃvánÃ. Acamprosat je látka, která pomáhá pacientům udržet abstinenci.
Proto je také podávána tÄ›snÄ› poté, co pacient abstinenci zaÄne dodržovat. Jednou z nejvýznamnÄ›jÅ¡Ãch závislostà je závislost na opioidech. Ne vÅ¡echny zemÄ› si vedou v této statistice stejnÄ›. Jedná se pravdÄ›podobnÄ› o důsledek dostupnosti daných látek v jednotlivých zemÃch. Pro tyto závislosti se pak využÃvajà jako naloxon, buprenorphin, naltrexon nebo clonidin. OpÄ›t se jedná o látky, které majà antagonizujÃcà úÄinek, tedy snižujà úÄinky jednotlivých drog. Docházà pak k tomu, že pro závislého nemá smysl tuto drogu užÃvat. I v takovém pÅ™ÃpadÄ› je ale vhodné, aby byl celá léÄba podepÅ™ena psychoterapiÃ.