Ještě se ani pořádně nerozjely prázdniny a už se v českých médiích objevila informace týkající se dost významné změny v oblasti českého školství. Hned několik ministerstev, školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí, usoudilo, že se české školství dlouho nepohnulo z místa, a tak tato ministerstva přišla s novou vyhláškou, která to má změnit.
Mnohé české školy se kvůli silnému populačnímu ročníku potýkají s nedostatkem míst pro žáky. Ale toho si zmíněná vyhláška tak jaksi moc nevšímá. Ta se týká docela jiných témat, jež jsou tedy pro ministerské pány zřejmě daleko důležitější. A o co že tedy v této nové vyhlášce jde?
Stát dá více pravomocí zřizovatelům a ředitelům základních škol, kteří se budou moci rozhodnout, zda v nových školách realizují následující změny:
- Zřizovatelé škol, tedy většinou obce nebo kraje, už nebudou muset dodržovat předpis týkající se toho, jak velké třídy musí pro určitý počet žáků být, respektive kolik žáků lze učit ve třídách určitých velikostí. Místo počtu dětí na metr krychlový, výšky stropů a podobně, bude hygieniky zajímat už jen koncentrace oxidu uhličitého v takových třídách. Takže kdybych to přehnal, má být možné nacpat třídy až k prasknutí, pokud tu budou okna dokořán, aby se děti uvnitř nedusily. A do všech nových tříd se mají za velké peníze nakoupit detektory, které budou upozorňovat na vysokou koncentraci onoho plynu a potřebu vyvětrat.
- Školy dále nemají mít ani povinně rozdělené chlapecké a dívčí toalety. Školy se mají přizpůsobit požadavkům rodičů a dětí, kterým toto rozdělení nevyhovuje, třeba těm nebinárním. V nových školách by tak například mohly vznikat společné toalety pro dívky i chlapce, aby děti, které si nejsou jisté svou pohlavní příslušností, netrpěly a nepotřebovaly kvůli tomu pomoc psychologů.
- A ve třídách už nemají být povinně umyvadla. Ta jsou prý už přežitkem, protože se ve třídách nepoužívají křídy a není tak důvod, aby se tam děti myly. A spolu s tím se má přestat řešit i to, jak často se budou mýt okna, kolik vody má mít škola k dispozici pro každé dítě a jak může být nanejvýš teplá teplá voda.
Česká poslankyně Renáta Zajíčková věří, že tyto změny začnou platit už od blížícího se začátku nového školního roku. Pokud ne, začaly by platit až od podzimu 2024.
Což je podle mě pozdě. Protože se cítím ublíženě. Kdyby s tím nepřišli až teď, nemusel jsem se ve škole mýt a daleko dřív bych na společných toaletách poznal, v čem se ode mě děvčata liší. A jen ten poplach od čidel na CO² by mě za mého dětství mátl při vyhlašování cvičného poplachu.