Provoz mnoha institucí
Hodně lidí zajímá, kam odchází jejich daně, které musí stále platit. Máme na to právo a rozdělení v procentech se dá normálně najít. Musíme počítat s tím, že z těchto peněz je provozováno zdravotnictví, školství, budování cest, placení důchodu, obrana státu a celá řada dalších věcí. Není toho rozhodně málo, přičemž kam půjdou finance konkrétně dále rozdělují jednotlivá ministerstva. Jejich cílem je, aby se občané měli co nejlépe a starají se vždy o jednu oblast. Výhodou u nás je, že právě za veřejné školy se neplatí, takže i děti z chudších rodin můžou dosáhnout kvalitního vzdělání.
Na tohle a řadu dalších věcí je tedy zapotřebí platit daně, abychom se všichni měli lépe. Na druhou stranu však dost záleží na tom, jak ti mocní s penězi zachází. Třeba důchodová reforma je nyní dost kritizována, ale změna je skutečně zapotřebí, protože lidé se dožívají stále vyššího věku, takže lidé v produktivním věku by měli problém uživit seniory. Půjčováním peněz na důchody by se právě neúměrně zvyšoval státní dluh.
Schodkový rozpočet
Není žádným tajemstvím, že vyspělé země mnohdy hospodaří se schodkovým rozpočtem. Ovšem dost záleží, na co si peníze půjčují. Je to v pořádku, pokud jde půjčka na rozsáhlejší investice, které v budoucnu budou vydělávat. I u nás vlastní stát řadu podniků, z kterých právě může přitékat do pokladny další příjem. Horší je, když stát nemá z příjmů ani na zaplacení svých výdajů, takže si musí půjčovat.
Navíc pak ani nezbydou peníze do investice, takže se dostáváme do začarovaného kruhu a takovou situaci je potřeba co nejdříve řešit. Krokem k lepšímu může být i navýšení daní, ovšem nesmí být zase nijak vysoké, protože to vede k nespokojenosti občanů. Státu projde ledacos. Samozřejmě na rozpočet má vliv i ekonomická situace, o jejíž stabilizaci se stará například ČNB, která k tomu má patřičné nástroje. Třeba pro zpomalení inflace se může zvyšovat úroková sazba půjček.